Sekmadienis, 2025.04.20
Reklama

Žvynelinė ir širdies nepakankamumas – susijusios ligos

vlmedicina.lt | 2013-10-16 00:01:15

Sergant žvyneline padidėja rizika išsivystyti širdies nepakankamumui: tokius rezultatus parodė neseniai Europos kardiologijos kongrese pristatyto tyrimo rezultatai. Taip pat nustatyta, kad žvynelinė padidina širdies ir kraujagyslių ligų, vadinamųjų „įvykių“, riziką.

Širdis
© Fotolia.com

Rizika dvigubai didesnė

Duomenys gauti išanalizavus 5,85 milijono Danijos nacionalinio registro ligonių, kurie stebėti nuo 1997 iki 2008 metų. Tarp šių pacientų buvo 57 tūkst. asmenų, kenčiančių nuo žvynelinės, ir stebėta jų širdies ir kraujagyslių ligų istorija vertinant riziką.

Paaiškėjo, kad sergantiems žvyneline rizika išsivystyti iki tol dar nediagnozuotam širdies nepakankamumui buvo net du kartus didesnė negu nesergantiems šia liga. Atmetus visus kitus rizikos faktorius ir vartojamus medikamentus perskaičiuotas rizikos padidėjimas siekė 64 proc. sergant nesunkia žvynelinės forma ir 85 procentus sergant sunkia žvyneline.

Kaip paaiškinti šių dviejų ligų ryšį?

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė dr. Vesta Kučinskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“  atsakė: „Tai paaiškina bendri patogenetiniai mechanizmai. Žvynelinė - lėtinė uždegiminė liga. Autoimuninis uždegimas, vykstantis odoje, vyksta ir kituose organuose: sąnariuose, širdies ir kraujagyslių sistemoje, žarnyne. Suaktyvėję T limfocitai išskiria citokinus (TNF-α, IL-1, IL-2, IL-4, IL-8, kt.), kraujagyslių endotelio ir keratinocitų augimo faktorius. Interleukinai skatina neutrofilų migraciją į epidermį ir uždegimą tikrojoje odoje, KAF – greitesnį keratinocitų atsinaujinimą, kraujagyslių endotelio augimo faktorius (KEAF) – kapiliarų proliferaciją.

Skiriant sunkios žvynelinės gydymui metotreksatą ar biologinius vaistus, rizika sirgti kardiovaskulinėmis ligomis sumažėja“.

Vesta Kučinskienė
Vesta Kučinskienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Tiriami dėl galimos kardiovaskulinės rizikos

Dr. V. Kučinskienės pateiktais duomenimis, žvyneline sergantys pacientai, dalyvaujantys klinikiniuose tyrimuose ar gydomi stacionare, labai išsamiai tiriami dėl galimos kardiovaskulinės patologijos: surenkama išsami kardiovaskulinių ligų anamnezė, auskultuojami širdies tonai, skaičiuojamas širdies susitraukimų dažnis, matuojamas kraujospūdis, dažnai rašoma ir vertinama elektrokardiograma, vertinami laboratoriniai tyrimai, pvz., lipidograma.

Daktarės nuomone,  sergančiuosius žvyneline reikia  išsamiai informuoti apie galimą didesnę riziką sirgti kardiovaskulinėmis ligomis, kad pacientas ir pats dažniau aplankytų šeimos gydytoją, papasakotų apie savo savijautą, dažniau būtų užrašoma elektrokardiograma, paimami tyrimai dėl galimos hipercholesterolemijos.

Gydytojas kardiologas prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis  „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė savo klinikinėje praktikoje ryšio tarp sergamumo odos žvyneline ir širdies ligomis  nepastebėjęs -  ne visada besilankantieji pas kardiologą ligoniai prisipažįsta, kad turi odos problemų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas