Antradienis, 2025.04.15
Reklama

Gimdymas namuose: valstybė dalį piliečių palieka už įstatymų ribos? (2)

Adelė Marcinkevičiūtė | 2013-02-15 00:02:36

Gimdymas namuose pastaruoju metu sulaukia vis daugiau dėmesio. Specialistai pasidalijo į dvi stovyklas – vieni kalba apie gimdymo namuose riziką, kiti teigia, kad tai, kur į pasaulį ateis nauja gyvybė, - kiekvienos šeimos apsisprendimo reikalas. Tačiau šiuo metu bene didžiausia problema yra tai, kad Lietuvoje nėra reglamentuotos gimdymo ne ligoninėse tvarkos, o neapibrėžta situacija iškelia dar daugiau klausimų ir sukelia diskusijų viešoje erdvėje.

Mama
Tai, kad Lietuvoje nėra reglamentuota gimdymo ne ligoninėse tvarka, namuose pasiryžusias gimdyti moteris palieka už įstatymo ribos. Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Namuose gimdymo nepriimtų

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų gydytojas akušeris ginekologas Tomas Biržietis kategoriškas – gimdyti ne ligoninėje jis nepataria. Tačiau, specialisto teigimu, sprendimą, kur gimdyti, turi priimti šeima.

T. Biržietis tikina, kad gimdant ne gydymo įstaigoje padidėja komplikacijų tikimybė, nes visų galimų nesklandumų numatyti tiesiog neįmanoma. „Komplikacijos gali būti visos tos pačios, kaip ir stacionare. Tačiau jų tikimybė didesnė. Yra dalykų, kurių neįmanoma numatyti“, - sako specialistas.

Tad gimdyti namuose, gydytojo manymu, nėra geriausias sprendimas. „Aš tai vertinu negatyviai. Vis dėlto manau, kad tai yra žmogaus pasirinkimas. Aš pats nesiryžčiau namuose priiminėti ir to nepatarčiau savo artimam žmogui“, - sako T. Biržietis.

Tomas Biržietis
Tomo Biržiečio teigimu, sprendimą, kur gimdyti, turi priimti šeima. Asmeninio archyvo nuotr.

Kalbėdamas apie gimdymą namuose medikas situacija palygino su nesaugiu greičiu gatvėje.

„Tai tas pats, kaip važiuoti mieste 130 kilometrų per valandą greičiu. Yra smagu. Žmonės namuose galbūt jaučiasi psichologiškai geriau ir komfortabiliau, bet rizika yra didelė. Važiuodamas mieste 130 kilometrų per valandą  greičiu irgi galbūt jausiesi gerai, bet tikimybė, kad įvyks nelaimė, yra didelė“, - sako T. Biržietis.

Didžiausia problema – nereglamentuota tvarka

VšĮ Prieraišios tėvystės centro vadovė Vitalija Pilipauskaitė–Butkienė teigia, kad didžiausia problema yra ta, jog Lietuvoje nėra reglamentuota gimdymo ne ligoninėje tvarka. „Situacija, kuri yra susiklosčiusi Lietuvoje, pavojingiausia tuo, kad ji palikta savieigai. Situacija nėra teisiškai nuosekli: šeimos namuose gimdyti gali, bet padėti joms niekas negali. Tai problema. Tarsi ir nedraudžiama planuotai gimdyti namuose, bet nenustatoma, nei kaip tai galėtų vykti, nei kaip turėtų būti teikiama pagalba. Šalyse, kuriose yra reglamentuojama gimdymo ne ligoninėse tvarka, labai aiškiai atskiriama, kurios šeimos gali gimdyti namuose, kurios – negali; kokie namai tinka tokiam gimdymui, kokie - netinka; galiausiai - kokie profesionalai gali teikti pagalbą gimdant namuose, o kokie - ne. Dabar Lietuvoje namuose gali gimdyti kas tik nori ir kaip nori, tačiau tai yra nesaugu“,-   teigė V. Pilipauskaitė – Butkienė.

Nors kai kurie medikai sutiktų priimti gimdymą namuose, tai draudžia Lietuvos įstatymai. Pašnekovės teigimu, apie gimdymą ne ligoninėje pirmiausia turėtų diskutuoti ir ieškoti sprendimo patys gydytojai. „Medikai, kurie norėtų suteikti pagalbą gimdančioms ne ligoninėje, to daryti negali. Diskusija, kiek ir kokiomis aplinkybėmis toks gimdymas yra pavojingas, kiek vienu ar kitu atveju būna komplikacijų ir kaip jų galima išvengti, turėtų vykti tarp medikų - kaip ir vyko daugelyje kitų šalių gerokai anksčiau. O štai Lietuvoje šeimos jau metus laiko ragina, kad specialistai bei šeimų atstovai sėstų prie stalo ir diskutuotų, kokiomis sąlygomis Lietuva gali užtikrinti saugumą planuoto gimdymo namuose atveju. Tikime, kad esame vakarietiška, demokratiška šalis, kur įsiklausoma į piliečių poreikius. Beje, moksliniai tyrimai bei kitų šalių patirtis rodo, kad jei dalyvauja specialistai, jei yra numatyta tvarka, gimdymas yra lygiai tiek pat saugus tiek namuose, tiek ligoninėje. Didesnė rizika yra tai, kad medikai negali dalyvauti gimdant ne ligoninėje“, - sako V. Pilipauskaitė-Butkienė.

Vitalija Pilipauskaitė–Butkienė
"Situacija nėra teisiškai nuosekli: šeimos namuose gimdyti gali, bet padėti joms niekas negali" , - sako Vitalija Pilipauskaitė–Butkienė. Redakcijos archyvo nuotr.

Gimdymas namuose piešiamas kaip grėsmė

Prieraišios tėvystės centro vadovė pastebi, kad gimdymas namuose neretai apibūdinamas kaip grėsmingas ir pavojingas sveikatai. Ji teigia, kad šimtmečius žmonės gimdė namuose, o pats gimdymas yra natūralus procesas.

„Diskusijose, kurios vyksta viešumoje, labai ryškinamos baimės, hiperbolizuojama, pateikiami pasakojimai apie nesėkmingas gimdymo namuose istorijas. Tačiau tokių atvejų vienetai, o jie absoliutinami iki daugumos. Tai neteisinga dar ir dėl to, kad visos "naminių" gimdymų istorijos per pastaruosius du dešimtmečius vyko be profesionalios medikų pagalbos. Todėl ir dabar keliame klausimą, ką valstybė daro, kad planuotas gimdymas namuose būtų saugus. Kad jis vyksta - faktas. Jokiu būdu nekviečiame visų persikelti iš ligoninių į namus - priešingai, džiaugiamės, kad gerėja mūsų ligoninių sąlygos, medikai darosi vis palankesni ir atviresni, mieliau diskutuoja, atsižvelgia į pacientų nuomonę. Tiesiog prašome, kad atsakingos institucijos pradėtų ieškoti šios problemos sprendimo būdų. Juolab kad ir patys medikai atkreipia dėmesį į tai, kad nesaugiausia yra tada, kai nėra jokių taisyklių“, - sako V.Pilipauskaitė-Butkienė.

Sulaukė neigiamo atsakymo

Kol kas rasti sąlyčio taškų ir bendrų sprendimo būdų su atsakingomis institucijomis rasti nepavyksta. V. Pilipauskaitė–Butkienė teigia, kad sprendimą gimdyti namuose priėmusios šeimos yra lygiai tokios pačios mokesčių mokėtojos, kaip ir gimdančios ligoninėje, todėl visiems turi būti suteikta pasirinkimo laisvė.

„Esame tik šeimos, kurios kelia šį klausimą į viešumą. Daugiau nei pusmetį kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydami sudaryti darbo grupę iš medikų, vaiko teisių specialistų, psichologų, šeimų atstovų. Liepos mėnesį ministerija mums atsakė, kad tokios darbo grupės jokiu būdu nesudarys. Dabar diskusijos verda viešose erdvėse – vieni pasisako už, kiti – prieš. Medikai neskatina gimdyti namuose, ir tai suprantama. Mes – taip pat neskatiname, nes manoma, kad kiekviena moteris turi pasirinkti tai, kas jai saugiausia. Tačiau reglamentuoti gimdymo ne ligoninėje klausimą yra būtina dėl šeimų ir dėl medikų saugumo. Situacija, kai valstybė užmerkia akis ir sako, kad nieko svarbaus nevyksta, reiškia, kad ji dalį piliečių palieka už įstatymų ribos“.

SAM: gimdyti namuose – per daug rizikinga

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Arvydas Skorupskas teigia, kad tiek SAM, tiek Lietuvos valstybė turi aiškiai apibrėžtą poziciją gimdymo namuose klausimu. „Mūsų pozicija atitinka Gydytojų akušerių ginekologų asociacijos poziciją, kad gimdymai saugiausi yra gydymo įstaigoje. Reglamentavimas Lietuvos Respublikos teisės aktuose yra pakankamai geras ir Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas nustato pakankamai aiškią tvarką, kad sveikatos priežiūros paslaugas teikia licencijuoti specialistai ir licencijuotose gydymo įstaigose. Tai apibrėžimas pakankamai aiškus, pakankamai kietas“, - teigė A. Skorupskas.

Specialisto teigimu, išsamūs tyrimai atskleidė, kad gimdant namuose kyla per daug rizikos, kad būtų galima tai įteisinti. „Yra padaryti didžiuliai tyrimai, kad gimdant namuose traumatizmas gimdymo metu, komplikacijų tikimybė padidėja tris kartus“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“  teigė A. Skorupskas.

Ministro patarėjo teigimu, Lietuva per Šveicarijos paramos programą į gimdymo namų rekonstrukcijas investavo daug lėšų, o sąlygos gimdyti gydymo įstaigose sudarytos artimos idealioms. „Gimdymo skyriai yra mažiukai, jaukūs, gražūs, sutvarkyti. Tai yra puikiausios sąlygos, kurių net dauguma Lietuvos gyventojų neturi savo namuose. Mūsų kūdikių mirštamumas yra vienas mažiausių Europoje ir vienas mažiausių pasaulyje. Nepriklausomai nuo to, kas buvo valdžioje, tai yra patys geriausi mūsų sveikatos sistemos pasiekimai“, - sako specialistas.

A. Skorupskas taip pat nebuvo linkęs sureikšminti žmogaus pasirinkimo teisės. „Jeigu jūs pažiūrėsite Žmogaus teisių konvenciją, tai parašyta, kad nėra absoliučios žmogaus pasirinkimo teisės. Teisė vis tiek yra reglamentuota. Kiekvienas pasirinkimas yra reglamentuojamas konkrečiais teisės aktais. Taip kad šias spekuliacijas galėčiau pavadinti klaidinančiais teiginiais“, - teigia A. Skorupskas. Pasak SAM atstovo, šalyse, kuriose reglamentuotas gimdymas namuose, sudarytos itin griežtos sąlygos, kurias įgyvendinti yra gana sudėtinga.

Adelė Marcinkevičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Skauda galvą: ar įmanoma sumažinti skausmą natūraliais būdais?
Galvos skausmas dažnai užklumpa netikėtai ir gali visiškai sujaukti dienos planus. Tokiomis akimirkomis daugelis žmonių...
Net ir mažamečiams tenka šalinti dantis: kodėl situacija tokia bloga
Lietuvoje ėduonis tarp vaikų jau ne vienerius metus laikomas tylia epidemija. Vos poros metų sulaukusiems mažyliams tenk...
Negydoma migrena gali tapti nuolatine palydove: kuo ji skiriasi nuo paprasto galvos skausmo
Migrenos simptomai apsunkina kasdienę veiklą ir dažnai priverčia atsitraukti nuo įprastų darbų. Jos sukeltas skausmas pa...
Reabilitacijos gydytojas: reabilitacija yra juodas darbas, bet jis išlaisvina iš skausmo
„Pacientai privalo įdėti daug pastangų, sunkiai dirbti fiziškai, o mes dirbame juos motyvuodami ir įtikindami, paa...
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų